Končí internet ako ho poznáme?

Končí internet ako ho poznáme?

Končí internet ako ho poznáme?

Končí internet ako ho poznáme?
Končí internet ako ho poznáme?

Fakty
Chystá sa smernica, ktorá by mala zjednotiť autorské právo v Európe.
Nová úprava ale nič nezjednocuje ale vytvára cenzúru.
Hlasuje sa už 26. marca a rozhodovať za vás budú europoslanci, vrátane 21 slovenských!
Stojíme pred finálnym rozhodnutím, ktoré zmení internet tak, ako ho poznáte.

Čo smernica hovorí

# článok 13
Ak je hlavnou funkciou internetovej platformy nahrávanie obsahu (fotiek, videí, článkov, kresieb ...) a zdieľanie s ostatnými užívateľmi internetu, platforma automaticky zodpovedá za nahraný obsah, keď nepreukáže, že o porušovaní autorských práv "nevedela" a ani naň nemohla akokoľvek prísť .
Smernica tak dáva platformám za úlohu vytvoriť cenzúrny systém - filtre, ktoré zabránia porušovaniu akýchkoľvek autorských práv.


Koho sa to týka?

V ohrození nie sú len veľké platformy ako Facebook, Instagram, Twitter, Snap.com, SoundCloud ale aj mnoho ďalších vašich obľúbených služieb.

Jediným možným riešením JE NASTAVENIE FILTROV
Tie sú problematické z niekoľkých pohľadov:
Filter nerozpozná humor, paródiu, recesiu alebo iný podobný (legálny) kontext. Váš nový, originálny výtvor, ktorý napríklad paroduje cudzie video alebo len kúsok z neho použije (napríklad aj pre karaoke videa, koláže z fotiek, remixy, memy ...) cez filter neprejde a vy ich nebudete môcť zdieľať ani čítať.
Musia existovať databázy diel, s ktorou budú "roboti" schopní dielo porovnať. To je úloha pre súčasné technológie prakticky nemožná. Milióny diel vznikajú na svete každú hodinou a ich kompletná databáza ani nemôže existovať.
Bezchybné upload-filtre si menšie firmy nebudú môcť dovoliť a budú musieť svoje služby ukončiť. Na internete potom zostanú iba veľké kolosy ako Facebook, Instagram alebo Twitter. Nové startupy potom budú mať veľmi ťažké začať a udržať sa, čo obmedzí dostupnosť nových služieb a konkurenciaschopnosť slovenských a európskych firiem.
Smernica teda ohrozí všetky nové startupy v Európe. Keby smernica platila v USA v roku 2004, Facebook by nevznikol. Pokiaľ bude smernica schválená, nový Facebook v Európe už nevznikne.

Čo to pre internetové platformy znamená?
Internetové platformy radšej zrušia možnosť nahrávania používateľského obsahu alebo nasadia veľmi prísne filtre, cez ktoré toho veľa neprejde, než aby sa s autormi diel súdili.

Zdroj: uloz.to