Fentanylová kríza: Je Čína hlavným zdrojom nezákonných drog?

Fentanylová kríza: Je Čína hlavným zdrojom nezákonných drog?

Fentanylová kríza: Je Čína hlavným zdrojom nezákonných drog?

Fentanylová kríza: Je Čína hlavným zdrojom nezákonných drog?
Fentanylová kríza: Je Čína hlavným zdrojom nezákonných drog?

V napätí medzi Čínou a USA v oblasti obchodu existuje aj trenie nad inouotázkou - nelegálnym obchodom so syntetickými drogami. Spojené štáty veria, že opiáty vyrábané v továrňach - silné lieky proti bolesti, ktoré sú stále viac zneužívané americkými občanmi - sa vyrábajú v Číne a predávajú sa tam tiež. Jedným z hlavných je fentanyl - 50 až 100-krát silnejší akomorfín - ktorý je schválený len v USA kvôli silnej bolesti,ktorá vzniká v prípadoch, ako je liečba rakoviny. Prezident Trump verejne vyzval Čínu.Čína napriek tomu, že popierala problém, zasiahla tvrdenia, že väčšina nezákonného fentanylu pochádza z Číny. Starší čínsky úradník Yu Haibin z Národnej komisie pre kontrolu omamných látok povedal, že neexistuje "žiadny dôkaz" o tomto a popísal komentáre prezidenta Trumpa a "neprijateľné" a"nezodpovedné". Pán Yu predtým hovoril o rastúcom dopytepo drogách v USA ako o skutočnom probléme a navrhol, aby sa s Čínou malalepšie zdieľať informácie.Nie je pochýb o tom, že veľa chemických látok sa vyrába v Číne - hoci v presnom množstve nie je možné povedať. A napriek rétorike Čínu podnikli určité kroky na vyriešenie problému.

Nebezpečné chemikálie

Tieto syntetické drogy sú lacné, sú predávané na internete a posielané poštou buď priamo do USA alebo do obchodných sietí so sídlom v Mexiku. Pri príchode na miesto určenia sa môžu miešať vo veľmi malých množstvách sinými liekmi, najmä heroínom, aby sa zvýšila ich účinnosť. "Fentanyl je potenciálne smrteľný, dokonca aj vo veľmi nízkych hladinách." Požitie dávok ako 0,25 mg môže byť smrteľné, "hovorí US Drug Enforcement Agency (DEA).

Je tiež relatívne ľahké zmeniť svoju chemickú štruktúru tak, aby produkovali podobné látky - známe ako fentanylové analógy - na obídenie zákonných kontrol. "Nespočetné možnosti vytvárania nových zlúčenín malými zmenami v chemických štruktúrach predstavujú rastúcu výzvu medzinárodnej kontrole obchodu s opiátmi," uvádza Úrad pre drogy akriminalitu OSN.

Rastúce obavy - nielen v USA

Americké úrady sa stále viac obávajú zneužívania opiátov a teraz zaradili všetky výrobky súvisiace s fentanylom do najnebezpečnejšej triedy liekov. Vo výpovedi pred Kongresom pomohla námestníčka ministra Kirsten Madisonsituáciu ako najvážnejšiu drogovú krízu, s ktorou sa USA nikdy nestretli.


Povedala, že v roku 2017 viac ako 40% zo 72 000 úmrtí napredávkovanie drog v USA zahŕňalo syntetické opioidy, ako je fentanyl.Zdravotné štatistiky z Kanady ukazujú, že v minulom roku sa predpokladalo,že vlani 72% úmrtí súvisiacich s užívaním opiátov zahŕňa fentanyl alebo príbuzné látky - až o 55% v roku 2016. Európska monitorovacia agentúra predrogy EMCDDA, ktorá sa týka EÚ a Turecka a Nórska, v tejto správe uviedla,
že "počet syntetickýchopiátov sa v Európe rýchlo rozrástol od prvého podania látky v roku 2009".

Spojenie s Čínou Americkí predstavitelia jednoznačne tvrdia, že Čína je hlavným zdrojom fentanylu a podobných liekov.
V októbri 2017 americké úrady oznámili prvé obvinenia proti dvom čínskym ľuďom za sprisahanie "na distribúciu veľkého množstva" fentanylu, ako aj iných opioidov.


tvrdia, že drogy sa odosielajú poštou Katherine Pfaff, hovorkyňa Agentúry pre kontrolu drog USA, povedala BBC, že záchyty z amerického poštového systému, informácie od ľudí v teréne a sledovanie kybernetických stôp vedie ich k presvedčeniu, že "značné množstvo" pochádza z Číny. Európska správa o monitorovaní drogovej agentúry uvádza: "Zdá sa, že väčšina zásielok nových fentanylov prichádzajúcich do Európy pochádza od
spoločností so sídlom v Číne." Dodala však, že existujú aj niektoré príklady nezákonnej výroby laboratórií v Európe. A hoci čínske úrady oficiálne neprijmú, že väčšina fentanylu sa vyrába v Číne, podnikli nejaké kroky.
Martin Raithelhuber, odborník na syntetické drogy v Úrade OSN pre drogy a kriminalitu, hovorí, že Čína teraz obmedzila viac ako 150 chemikálií, ktoré možno použiť na výrobu syntetických drog.

"Sú veľmi aktívni pri zavádzaní národných kontrol," dodáva.
Pfaff z DEA povedal Realitnej kontrole, že Čína "rozpoznáva problém" a že existuje čínsky "prebiehajúci a silný pracovný
vzťah".
Regulácie a korupcie
Ale Číňania majú problém regulovať ich veľký a rýchlo rastúci farmaceutický priemysel? Expert v oblasti drogovej politiky v spoločnosti Rand Corporation v USABryce Pardo opisuje ich regulačnú kapacitu ako "obmedzený".
"Nedostatky v regulačnom návrhu, rozdelenie zodpovednosti medzi provinciami a ústrednými vládami a nedostatok dohľadu a vládnej a podnikovej
zodpovednosti zvyšujú možnosti korupcie," hovorí.

"Myslím, že je spravodlivé povedať,že nedostatok regulačných kapacít, možno bez ohľadu na písmeno zákona, určite obmedzuje ich schopnosť kontrolovať toto odvetvie," hovorí John Collins,
šéf Medzinárodného inštitútuprotidrogovej politiky na London School of Ekonomika (LSE). Ďalším problémom je, že pri zavádzaní viacerých kontrol sa vytvárajú nové chemické látky, aby sa dostali okolo nich. "Lekcie z iných krajín naznačujú, že účinná regulácia a presadzovanie nezaručuje absenciu nezákonného trhu," dodáva Collins. "V prítomnosti dopytu nájde ponuka cestu." Verí, že je potrebný komplexnejší prístup k riešeniu krízy predávkovania v USA, a to nielen pri kontrole dodávok zo zahraničia. A to je tiež súčasť argumentu Číny - že USA potrebujú riešiť rastúci dopytpo takýchto drogách, než len obviňovať Peking.